Bezpieczna aplikacja szczepionki

Formuła wielu szczepionek jest udoskonalana przez niemal wszystkich producentów. Dzięki temu zwiększa się nie tylko skuteczność szczepionek, ale i ich bezpieczeństwo. Nawet po wprowadzeniu na rynek szczepionki, są one nieustannie badane pod kątem możliwych powikłań. Jednakże równie ważną kwestią jest prawidłowa aplikacja szczepionki. Personel medyczny, który zajmuje się podawaniem szczepionek zawsze musi przestrzegać pewnych reguł dotyczących aplikacji szczepionki. Na czym one polegają? Przede wszystkim należy posiadać jednorazowy sprzęt.

W ten sposób ogranicza się możliwość rozpowszechniania wielu chorób zakaźnych. Personel medyczny powinien dysponować również igłami o różnej wielkości. Trzeba bowiem pamiętać, że przekrój igły należy dobrać pod kątem konkretnej drogi szczepienia. Bardzo ważny jest fragment ciała, w który wstrzyknięta będzie szczepionka. Niedopuszczalne jest wstrzyknięcie w miejsce, w którym rozwinął się stan zapalny. Jeśli szczepionka podawana jest domięśniowo, trzeba szczególnie uważnie wybrać konkretny mięsień.

Zaleca się, aby w przypadku osób dorosłych był to mięsień naramienny. U dzieci taką szczepionkę można wstrzykiwać w udo. Wstrzyknięcie nie może nastąpić bezpośrednio w naczynie krwionośne. Wówczas istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Jeżeli istnieje konieczność jednoczesnej aplikacji kilku, różnych szczepionek, wówczas należy je podawać w odległe miejsca ciała. Przed wykonaniem szczepienia trzeba upewnić się, czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania do aplikacji szczepionki.

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.