W dzisiejszych czasach najczęściej w ogóle nie musimy się zastanawiać nad tym, na które choroby warto się szczepić, a na które nie, no i czy starczy nam na to pieniędzy. Do dyspozycji mamy bowiem darmowe szczepienia, które mają dodatkowo charakter obowiązkowy (do 19 roku życia oraz wśród niektórych grup, takich jak chociażby lekarze). Szczepionki nie zawsze jednak były tak powszechnie dostępne, jak ma to miejsce w dzisiejszych czasach.
Wystarczy tylko dodać, że pierwszą z nich wymyślono dopiero w 1796 roku, a większość pozostałych powstało w XX wieku. Szczepionki zdają się być najlepszymi z możliwych środków, jakie stosuje się w medycynie. Wynika to z faktu, że ich działanie ma charakter profilaktyczny – podaje się je jeszcze zanim dana choroba nas dotknie.
Nie oznacza to jednak, że trzeba od razu korzystać ze wszystkich możliwych szczepień – jest wiele niegroźnych chorób, którym można w ten sposób zapobiegać oraz sporo takich, na które dość trudno jest zachorować. Wkład w rozwój szczepień miało wielu naukowców i lekarzy. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad udało się im wynaleźć skuteczne środki przeciw cholerze, wściekliźnie, ospie prawdziwej, polio czy też żółtej febrze.
Dzięki temu nie musimy się już obawiać tych chorób, a część z nich zostało wyeliminowanych niemal całkowicie. Co prawda, wirusy mają to do siebie, że są w stanie cały czas zmieniać swoją postać, jednak i my możemy tworzyć nowe środki zapobiegawcze. Widać to chociażby na przykładzie wirusów grypy.