Wady i zalety szczepień

Szczepienia są bez wątpienia sukcesem współczesnej medycyny. Przeprowadzenie masowych szczepień umożliwiło całkowitą eliminację lub ograniczenie rozprzestrzeniania się wielu chorób. Najwięcej szczepień przeprowadzanych jest głównie u dzieci. Powodem tego jest fakt, że wiele chorób zakaźnych jest bardzo groźnych dla zdrowia, a nieraz nawet życia dziecka.

Pomimo tego, temat szczepień wywołuje liczne kontrowersje. Powstaje wiele ruchów antyszczepionkowych, które przekonują, że szczepienia przynoszą więcej strat niż pożytku. Należy podkreślić, że szczepionki nie są produktem idealnym. Trzeba jednak pamiętać o ich niewątpliwych zaletach.

Największą zaletą szczepionek jest to, że umożliwiają nabycie odporności na wiele chorób zakaźnych. Dzięki szczepionkom w naszym organizmie tworzy się pamięć immunologiczna. Umożliwia ona szybkie rozpoznanie drobnoustrojów chorobotwórczych, przez co są one unieszkodliwiane w krótkim czasie. W ten sposób nie dochodzi do rozwoju choroby.

Przeciwnicy szczepień twierdzą, że nie zawsze szczepionki są skuteczne. Warto jednak dodać, że nawet gdy dojdzie do rozwoju konkretnej choroby, to jej przebieg jest znacznie łagodniejszy. Do wad szczepionek trzeba zaliczyć możliwość wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Mogą one pojawić się w formie np.

obrzęków. W większości przypadków niepożądane odczyny poszczepienne nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Ponadto szczepionek nie można aplikować w przypadku niektórych chorób, takich jak np. nowotwory.

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.