Szczepienia a alergie

Alergia zalicza się do chorób cywilizacyjnych, co oznacza, że powszechność jej występowania jest bardzo wysoka. Alergie mogą rozwinąć się nawet w wieku dziecięcym, jednak w niektórych przypadkach samoistnie mijają. Wielu rodziców zastanawia się, czy dziecko, u którego wykryto alergię można szczepić.

Dla niektórych wykrycie alergii jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do aplikacji szczepionki. Powodem tego jest zazwyczaj obawa tego, że szczepionka może zaostrzyć przebieg choroby. Tymczasem według opinii wielu lekarzy alergia nie jest przeciwwskazaniem do stosowania szczepień.

Co więcej, dzieci z alergią powinny przystępować do szczepień zgodnie z obecnym kalendarzem szczepień ochronnych. Pomimo takich wieści część rodziców obawia się wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych u alergicznego dziecka. Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy i przeprowadzonymi badaniami, nie stwierdzono poważniejszych różnic w częstotliwości pojawienia się powikłań.

Istnieją jednak pewne wyjątki dotyczące szczepień dzieci alergicznych. Przede wszystkim nie należy wykonywać szczepień u osób, u których obserwuje się zaostrzenie choroby. Szczepień nie należy przeprowadzać w sytuacji zwiększonej ekspozycji na alergeny i zwiększonego ich stężenia w powietrzu.

Pewnym przeciwwskazaniem do szczepień jest także kuracja odczulająca. Nie należy przeprowadzać jednoczesnego odczulania wraz ze szczepieniami. W takich przypadkach szczepionkę trzeba podać w późniejszym okresie.

Jedynym przeciwwskazaniem do szczepień jest pojawienie się poważnej reakcji anafilaktycznej.

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.