Historia szczepień

Historia szczepień sięga swoimi korzeniami końca XVIII wieku, kiedy to stworzono preparat zapobiegający ospie. Był to ogromny przełom w medycynie, ponieważ wcześniej choroba ta była prawdziwą plagą ludzkości, a jej epidemie odbierały życie tysiącom, a nawet milionom ludzi.

Na przestrzeni wieków wynaleziono wiele tak ważnych szczepionek, co z pewnością przełożyło się na wzrost średniej długości życia oraz na nasz komfort zdrowotny. Rzecz jasna, dopóki będą istniały choroby, którym nie potrafimy zapobiegać, dopóty prowadzone będą prace nad nowymi szczepionkami.

Prace ta raczej nie będą miały końca, ponieważ wirusy i bakterie stale zmieniają swoją postać i uodparniają się na wypracowane przez medycynę narzędzia. W dzisiejszych czasach mamy do dyspozycji różnego rodzaju szczepionki.

Niektóre z nich aplikuje się za pomocą strzykawki, inne doustnie, a jeszcze inne wziewnie. Podzielić je można również ze względu na skład chemiczny – chociaż wszystkie są pochodzenia biologicznego, to mogą zawierać na przykład martwe, żywe, a nawet zmodyfikowane genetycznie szczepy bakterii.

Tworzy się również takie środki, których spożycie od razu uodparnia organizm na kilka różnych chorób. Warto mieć na uwadze, że na przestrzeni wieków powstało sporo szczepionek, które po czasie okazały się nieskuteczne lub nawet szkodliwe.

Dlatego też przed wprowadzeniem danego środka na rynek konieczne jest przeprowadzanie wielu skomplikowanych testów. W innym wypadku ryzykuje się zdrowie, a nawet życie pacjentów.

Recent Articles

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.