Przełomowa szczepionka

Którą szczepionkę należy uznać za najbardziej przełomową w historii medycyny? Zdaje się, że jeśli nie na pierwszym miejscu tej listy, to już z pewnością w absolutnej czołówce należy umieścić środek, który w 1796 roku wynalazł brytyjski lekarz Edward Jenner. Odkrycie Jennera było przełomowe, przede wszystkim, dlatego, że była to pierwsza szczepionka w historii. Wcześniej nikt nie wynalazł nic podobnego, a z pewnością wielu lekarzy i naukowców nie wyobrażało sobie w ogóle, że choroby niekoniecznie trzeba leczyć, ale że można im skutecznie zapobiegać, poprzez wykształcanie w organizmie ludzkim dodatkowej odporności.

Bez wątpienia, dzieło życia brytyjskiego lekarza miało wpływ na pracę innych wynalazców, którzy dzięki temu zyskali dodatkową motywację oraz wiarę w to, że jednak można uodpornić się na groźne choroby. Oczywiście, trzeba tutaj powiedzieć również kilka słów o chorobie, na którą szczepionkę odkrył Jenner. Było to czarna ospa (ospa właściwa), czyli zakaźna choroba, która u trzech na dziesięciu ludzi nią dotkniętych wywoływała śmierć.

Odkrycie Jennera miało więc również bezpośredni wpływ na ówczesną medycynę i przyczyniło się do ocalenia życia wielu ludzi. Wcześniej czarna ospa wywoływała potężne epidemie, które znacznie redukowały populacje społeczeństw europejskich i innych. Dzieło Jennera w dłuższej perspektywie czasowej przyczyniło się również do tego, że w dzisiejszych czasach nie notuje się w ogóle zachorowań na omawiany rodzaj ospy – od 1980 roku uznano tę chorobę za eradykowaną.

Recent Articles

© 2023 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.