Twórca pierwszej szczepionki

Edward Jenner to postać bardzo ważna dla historii medycyny, o której jednak dość rzadko się w dzisiejszych czasach wspomina. Chociażby z tego powodu warto powiedzieć przynajmniej kilka słów o tym wielkim człowieku. Jenner był brytyjskim lekarzem, który zapisał się na kartach historii wynalezieniem pierwszej na świecie szczepionki.

Miało to miejsce w 1796 roku i było bardzo ważnym wydarzeniem. Po pierwsze, stworzył on szczepionkę na bardzo groźną chorobę, czyli na ospę czarną, dzięki czemu przyczynił się do uratowania życia wielu ludzi. Po drugie, jako że był to pierwszy tego typu preparat, to swoim wynalazkiem udowodnił on, że możliwe jest profilaktyczne zapobieganie chorobom, a nie tylko leczenie skutków zachorowań.

Czarna ospa, zwana również ospą prawdziwą, nie ma wiele wspólnego z tą ospą, którą możemy zaobserwować w naszych czasach. Właściwie o tej chorobie możemy chyba mówić w czasie przeszłym, bo od lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku nie zanotowano żadnego przypadku zachorowania na nią. Wcześniej zdążyła ona jednak wielokrotnie zebrać krwawe żniwo wśród mieszkańców Europy i świata.

Była to choroba zakaźna, której epidemie uśmiercały miliony ludzi. Na dziesięciu zakażonych przeżywało siedmiu, co już świadczy samo za siebie. Jenner był bez wątpienia wizjonerem, dzięki któremu przyspieszyły się prace nad innymi szczepionkami.

Naukowcy i przedstawiciele świata medycyny dostali dzięki jego wynalazkowi dowód na to, że można skutecznie walczyć z groźnymi chorobami również za pomocą profilaktyki.

Recent Articles

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.