Szczepionki ratujące ludzkie życie

Trudno w ogóle zliczyć, ile na świecie jest chorób. W przeszłości było ich jeszcze więcej, jednak część z nich udało nam się niemal całkowicie wyeliminować, co jednak nie oznacza, że nie mogą one kiedyś powrócić pod zmienioną i groźniejszą postacią.

Niestety, taka jest już specyfika bakterii – potrafią one ewoluować i przystosowywać się do nowych okoliczności. Co najgorsze, czasami ta ewolucja zachodzi bardzo szybko, co może załamywać naukowców i lekarzy, którzy poświęcają swoje życie na tworzenie szczepionek.

Ich praca jest jednak bezcenna, czego dowodzą fakty historyczne. Chyba nie sposób jest nawet w przybliżeniu oszacować liczby osób, jakie udało się uratować dzięki stworzeniu szczepionek na takie choroby, jak ospa prawdziwa, żółta febra, cholera czy dżuma.

Z pewnością, liczby te musiałyby mieć co najmniej sześć zer. Epidemie wspomnianych chorób pozbawiły życia miliony ludzi na całym świecie i z pewnością nadal szerzyłyby spustoszenie wśród społeczeństw, gdyby nie stworzono odpowiednich środków zaradczych.

Oczywiście, w dzisiejszych czasach dysponujemy szczepionkami na wiele różnych chorób, wśród których znajdują się również te mniej groźne. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby środek zapobiegawczy przeciw rotawirusom.

Niestety, na przestrzeni wieków powstało też wiele szczepionek, które okazały się szkodliwe i zupełnie nieskuteczne. Dlatego też obecnie bardzo trudno jest wprowadzić dany środek na rynek – musi to być poprzedzone wieloma seriami specjalistycznych testów laboratoryjnych.

Recent Articles

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.