Szczepionki – historia

W dzisiejszych czasach istnienie szczepionek jest dla nas czymś oczywistym i chyba każdy z nas miał okazję się zaszczepić. W Polsce istnieje nawet obowiązek przyjmowania tego typu środków przez osoby do 19 roku życiu oraz przez przedstawicieli pewnych grup społecznych (na przykład przez lekarzy).

Warto jednak zdać sobie sprawę, że przez wiele stuleci medycyna nie dysponowała żadnymi szczepionkami i nie potrafiła zapobiegać występowaniu wielu groźnych chorób, które w dzisiejszych czasach są praktycznie zupełnie niegroźne. Kiedy w 1796 roku wymyślono szczepionkę na ospę prawdziwą, to był to bezapelacyjnie jeden z największych przełomów w całej historii medyny.

W tym momencie naukowcy i lekarze uświadomili sobie, że choroby można nie tylko leczyć, ale że istnieje również możliwość nie dopuszczania do ich rozwinięcia. Wypracowanie odporności na najgroźniejsze choroby powinno stanowić i niewątpliwie stanowi priorytet światowej medyny i nauki.

Dlatego też od dawna rzesze ludzi pracuje w laboratoriach na kolejnymi środkami, dzięki którym uda nam się opanować czy też „oswoić” kolejne bakterie i wirusy. Trudno oczekiwać, że nauczymy się radzić sobie ze wszystkimi z nich, ale każdy nowy środek zaradczy jest bez wątpienia ogromnym sukcesem, o który warto się starać i na który warto łożyć pieniądze.

Miejmy nadzieję, że już niedługo uda się na przykład znaleźć szczepionkę na raka, chociaż oczywiście nie jest powiedziane, że jest to w ogóle możliwe. Próbować jednak trzeba.

Recent Articles

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.