Wytwarzanie szczepionek

Zdaje się, że jednym z największych sukcesów medyny w całej historii jej istnienia było wynalezienie szczepionek. W ten sposób nauczyliśmy się radzić sobie z wieloma chorobami i to nie poprzez ich leczenie, ale przez wypracowywanie odporności, dzięki której w ogóle nam one nie zagrażają.

Pierwsza w historii szczepionka powstała ponad dwa wieki temu – w 1796 roku udało się opracować skuteczne zabezpieczenie przed ospą prawdziwą. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ten rodzaj ospy był zdecydowanie bardziej groźny od tego, z którym mamy czasami do czynienia w dzisiejszych czasach.

Jest to tylko jedna z wielu chorób, która kiedyś była prawdziwą zmorą ludzkości, a dzisiaj dzięki szczepionkom praktycznie w ogóle nie musimy się jej obawiać. W dzisiejszych czasach jest co najmniej kilka chorób, które są na tyle powszechne i na tyle niebezpieczne, że stworzenie na nie szczepionek jest priorytetem dla naukowców i lekarzy.

Z pewnością Nagrodę Nobla z dziedziny medycyny otrzyma ten, kto znajdzie receptę na raka albo na AIDS, jeśli w ogóle jest to możliwe, no bo nikt przecież nie zagwarantuje nam, że na wszystko można stworzyć skuteczne środki zapobiegawcze. W historii prac nad szczepionkami znaleźć można sporo przykładów sromotnych klęsk.

Niektóre z wynalezionych środków okazały się nie tylko nieskuteczne, ale również groźne dla ludzkiego organizmu. Na szczęście, w dzisiejszych czasach możemy nowe szczepionki dokładnie przebadać, zanim zaczniemy je stosować w praktyce.

Pomyłki zawsze się będą zdarzały, no bo bez nich niemożliwy byłby jakikolwiek postęp.

Recent Articles

© 2022 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.