Wielkie osiągnięcia medycyny

Jeśli nie znamy zbytnio historii, to mogliśmy w ogóle nie słyszeć o takich chorobach, jak dżuma czy ospa prawdziwa. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przed wiekami były to choroby śmiertelne, które podczas epidemii zbierały krwawe żniwo.

Zdarzało się, że takie epidemie trwały długimi latami i pochłaniały miliony ofiar. Na szczęście, udało się w końcu znaleźć na nie szczepionki, co przyczyniło się do tego, że obecnie nie musimy się ich w ogóle obawiać.

Ogólnie rzecz biorąc, szczepionka jest wręcz genialnym środkiem medycznym. W odróżnieniu od lekarstw, jej zastosowanie sprawi, że dana choroba w ogóle nie będzie mogła się rozwinąć w naszym organizmie.

Leki stosuje się już po fakcie, czyli po zachorowaniu, a ich działanie ma przyczynić się do złagodzenia objawów chorobowych i jak najszybszego wyzdrowienia. Szczepionki działają inaczej – jeśli są skuteczne, to w ogóle nie dopuszczają do pojawienia się schorzenia.

Trudno więc się dziwić, że tworzenie kolejnych skutecznych szczepionek od dawna jest jednym z priorytetów medycyny. Zapewne nigdy nie uda nam się wynaleźć środków pozwalających na uzyskanie odporności na wszystkie choroby, jednak z pewnością trzeba tego próbować.

Skupić należy się przede wszystkim na tych chorobach, które są najgroźniejsze. Obecnie w tej kategorii trzeba by umieścić chociażby AIDS oraz nowotwory.

Bakterie stale ewoluują, co sprawia, że raz wypracowane szczepionki już za moment mogą przestać działać. Trzeba jednak stale inwestować w badania nad takimi środkami.

Recent Articles

© 2023 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.