Szczepionki

Szczepionkę definiuje się jako preparat pochodzenia biologicznego, w którym znajduje się antygen stymulujący układ odpornościowy organizmu do rozpoznawania go jako obcy. Ludzki organizm w naturalny sposób niszczy go i tworzy pamięć poszczepienną. Dzięki temu, kiedy po raz kolejny do organizmu dostanie się dany zarazek, zareaguje on skuteczniej i szybciej, co pozwoli na uniknięcie zakażenia. Pierwsze szczepionki powstały już pod koniec osiemnastego wieku.

Dzięki niektórym z nich ludzkość nauczyła się radzić sobie z wieloma epidemiami śmiertelnych chorób, które wcześniej przez wieki pustoszyły społeczeństwa, zbierając krwawe żniwo. Oczywiście, cały czas opracowuje się nowe szczepionki i często jest to priorytet lekarzy oraz naukowców. Jednym z przyszłych przełomów w całej medycynie może być na przykład wynalezienie szczepionki na raka. W Polsce istnieje system szczepień obowiązkowych.

Obowiązuje on dzieci i młodzież do dziewiętnastego roku życia, a także osoby silniej narażone na infekcje (na przykład pracownicy służby zdrowia). Kalendarze szczepień dla dzieci są powszechnie dostępne – bez problemu znajdziemy je na przykład w Internecie. Pamiętać jednak trzeba o tym, że każde szczepienie powinno być poprzedzone określonymi badaniami lekarskimi. Szczepionki nie są witaminami, które można brać kiedy tylko się chce.

W niektórych przypadkach mogą one negatywnie odbić się na naszym zdrowiu, a czasami wręcz niewskazane jest korzystanie z nich. Zdaje się również, że nie na wszystkie choroby warto się szczepić.

Recent Articles

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.