Szczepionka przeciw adenowirusom

Adenowirusy odpowiedzialne są za zakażenie układu pokarmowego, oddechowego, a także narządu wzroku. Stanowią zagrożenie przede wszystkim dla małych dzieci oraz osób z obniżoną odpornością immunologiczną. Zdiagnozowano wiele rodzajów adenowirusów, które wywołują odmienne dolegliwości i choroby.

Początkowo opracowaną szczepionkę, która składała się z dwóch typów adenowirusów. Pierwsze badania przeprowadzono wśród żołnierzy amerykańskich. Były to lata 50. XX wieku. Wówczas zaobserwowano znacznie mniej przypadków, które wymagałyby hospitalizacji. Zakażenie dróg oddechowych przez adenowirusy spadło o ponad połowę.

W kolejnych latach opracowano nową formułę szczepionki, która zawierała żywego wirusa. Ostatecznie do obrotu wprowadzono jeden rodzaj szczepionki, który podawany był w formie tabletki. Szczepieniu podlegali przede wszystkim żołnierze, u których zaobserwowano wysoką podatność na zarażenie adenowirusami. Szczepionka ta była uznawana za wysoce bezpieczną, a jednocześnie skuteczną. Ponadto wśród osób szczepionych nie stwierdzono wystąpienia odczynów poszczepiennych. Obecnie firma, która odpowiedzialna była za produkcję tej szczepionki, zaprzestała tego procederu. Wobec tego nie wykonuje się szczepień przeciw adenowirusom.

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2022 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.