Szczepienia podróżnych

W przypadku osób, które szczególnie często podróżują, niektóre rodzaje szczepień są wręcz obowiązkowe. Niektóre kraje zagraniczne zmagają się z groźnymi chorobami zakaźnymi. Z tego powodu aplikacja szczepionki może uchronić przed rozwojem tej choroby. Ponadto należy pamiętać o tym, że za granicą może panować zupełnie odmienna mikroflora bakteryjna oraz inne czynniki ryzyka, które nie są znane w kraju.

Przed wybraniem się w podróż warto zorientować się, czy istnieje konieczność aplikacji konkretnego rodzaju szczepienia. Najlepiej tego dokonać na kilka tygodni przed podróżą. Tego typu informacje powinny być dostępne m.in.

w biurze podróży. Jakie czynniki decydują o konieczności szczepień podróżnych? Przede wszystkim jest to ryzyko ekspozycji na zakażenie. Z tego powodu lekarz powinien uzyskać jak najwięcej informacji odnośnie celu i kierunku podróży. Na tej podstawie można oszacować ewentualne czynniki chorobotwórcze, na które narażony jest podróżny.

Trzeba przy tym jak najdokładniej opisać planowaną podróż wraz z możliwymi przesiadkami, charakterem wyprawy i czasem jej trwania. Wszystkie te informacje są niezwykle istotne do tego, aby określić konieczność stosowania szczepień. Pod uwagę należy wziąć również indywidualne predyspozycje na zarażenie. Są one ustalane na podstawie wieku czy stanu zdrowia.

Równie ważną stanowią dotychczasowe szczepienia. Podróżny powinien znać terminy wykonania poszczególnych szczepień. W tego typu kwestiach warto zorientować się z dużym wyprzedzeniem.

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2023 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.