Sposoby aplikacji szczepionek

Wprowadzając daną szczepionkę do obrotu producent musi określić sposób jej aplikacji. Nie można samodzielnie decydować o metodzie podania szczepionki. Istnieje wówczas ryzyko, że szczepionka nie będzie skuteczna. Jakie są najczęstsze sposoby aplikacji? Do jednych z najpowszechniejszych zaliczają się szczepienia domięśniowe.

W tym celu należy dobrać igłę o odpowiedniej długości i przekroju. Wybór ten uzależniony jest od grubości mięśnia. W przypadku noworodków stosuje się najmniejsze igły. U mężczyzn, którzy ważą powyżej 100 kg często wybiera się igły o długości kilkudziesięciu milimetrów.

Nie zawsze szczepienia domięśniowe są wskazane. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku osób z małopłytkowością. Po każdym szczepieniu wskazane jest założenie opatrunku uciskowego. Kolejnym rodzajem szczepień są szczepienia podskórne.

Są one nieco podobne do szczepień domięśniowych z tą różnicą, że igła nie jest wprowadzana tak głęboko. Igłę trzeba wprowadzić pod pewnym kątem. Szczepienia podskórne najczęściej odbywają się w ramię osoby szczepionej. W niektórych przypadkach dozwolone jest szczepienie w podbrzusze.

W przypadku szczepień śródskórnych wymagana jest obecność specjalnego sprzętu. W szczepieniach śródskórnych stosowane są małe igły. Odmienny jest sposób wprowadzania igły. Należy tego dokonywać ruchem obrotowym.

Po wykonaniu szczepienia warto obserwować skórę. Jeśli pojawi się na niej bąbel, zyskujemy pewność, że szczepienie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy.

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.