Przeciwwskazania do szczepień

Głównym celem, obowiązującego w Polsce kalendarza szczepień, jest przeciwdziałanie rozwojowi licznych chorób zakaźnych. Obowiązkowe szczepienia dotyczą już noworodków. W przypadku niektórych szczepionek istnieje konieczność aplikacji kilku dawek. Szczepienia mogą być wykonywane u wszystkich dzieci i dorosłych, jednak istnieją pewne wykluczenia.

Nie oznacza to jednak, że szczepienia w ogóle nie można przeprowadzić. Najczęściej należy przełożyć je na późniejszy termin. Zgodnie z zaleceniami lekarskimi, w przypadku ostrych stanów chorobowych pacjentowi nie należy aplikować szczepionki. Podobna zasada panuje przy zaostrzeniu przewlekłej choroby.

U pacjenta musi nastąpić poprawa stanu zdrowia, aby można mu było zaaplikować szczepionkę. Pewne ograniczenia dotyczą także podawania szczepionek z żywymi drobnoustrojami. Nie mogą ich otrzymać osoby, u których stwierdzono ciężkie nabyte lub wrodzone niedobory odporności. Tego typu szczepionki nie mogą być zaaplikowane u osób z niektórymi jednostkami chorobowymi.

W szczególności dotyczy to białaczki, chłoniaków oraz innych nowotworów. Przeciwwskazaniem jest również aktualnie przeprowadzana chemioterapia bądź radioterapia. Ponadto osoby zażywające wysokie dawki sterydów także mogą zostać niedopuszczone do przyjęcia żywej szczepionki. W przypadku kobiet w ciąży nie ma większych przeciwwskazań do aplikacji szczepionki, jednak nie mogą one otrzymać szczepionki z żywymi drobnoustrojami.

Przed wstrzyknięciem szczepionki należy upewnić się, że pacjent nie jest nadwrażliwy na jakikolwiek jej składnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *