Pierwsza szczepionka w historii

Ospa prawdziwa, lepiej znana jako czarna ospa, jest chorobą, która w dzisiejszych czasach praktycznie nie istnieje. Od kilku dekad nie stwierdzono żadnego przypadku zachorowania na nią, co sprawiło, że w 1980 roku uznano ją za eradykowaną. Przez wieki czarna ospa siała jednak spustoszenie na kontynencie europejskim i w innych częściach świata, a średnio jeden na trzech chorych umierał. W 1796 roku brytyjski lekarz, Edward Jenner, wynalazł skuteczną szczepionkę na czarną ospę.

Warto zaznaczyć, że miało to historyczne znaczenie nie tylko z racji tego, że był to środek zaradczy na bardzo groźną chorobę, ale również dlatego, że była to pierwsza szczepionka w ogóle. Oczywiście, pierwsza wersja szczepionki na czarną ospę nie była tak skuteczna, jak jej późniejsze odmiany. Warto również zauważyć, że osoby szczepione borykały się z dość uciążliwymi problemami natury zdrowotnej przez dłuższy czas od przyjęcia specyfiku. Nie zmienia to jednak w niczym faktu, że wynalazek ten był absolutnie rewolucyjny i przyczynił się do uratowania ogromnej liczby ludzkich istnień.

Z pewnością, pośrednio dzięki brytyjskiemu lekarzowi udało się wynaleźć również inne szczepionki. On jako pierwszy udowodnił, że jesteśmy w stanie uodpornić się na bardzo groźne choroby, które do tej pory mogły przynieść nam śmierć. Inni naukowcy i przedstawiciele świata medyny od tamtego momentu mogli nabrać wiary w to, że można tworzyć tego typu środki. Trudno w ogóle zliczyć, ile szczepionek powstało w ogóle od tamtego czasu.

Recent Articles

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.