Pierwsza szczepionka w historii ludzkości

W dzisiejszych czasach w takich krajach jak Polska szczepienia dzieci i młodzieży mają charakter powszechny i do tego obowiązkowy. Co ważne, wiele szczepionek jest darmowych, dzięki czemu dostęp ma do nich praktycznie każdy.

Żeby doprowadzić do tak komfortowej sytuacji, ludzkość pracowała przez wiele stuleci. Jedną z pierwszych postaci, którą trzeba by w tym kontekście wymienić, jest brytyjski lekarz Edward Jenner, który wsławił się tym, że opracował recepturę pierwszej na świecie szczepionki.

Pod koniec XVIII wieku, kiedy to żył i pracował Jenner, jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych była czarna ospa, znana również jako ospa prawdziwa. Wirus tej choroby potrafił rozprzestrzeniać się bardzo szybko i był niezwykle groźny.

Historyczne statystyki mówią, że na stu zarażonych czarną ospą szansę na przeżycie miało tylko siedemdziesięciu, a i oni rzadko kiedy wychodzili z choroby bez szwanku. Jenner opracował szczepionkę, dzięki której wskaźnik ten u zaszczepionych doszedł do zaledwie trzech procent, co w dłuższym okresie czasu przełożyło się na całkowite zwycięstwo, jakie medycyna oficjalnie odniosła nad tą chorobą w 1980 roku – uznano ją wówczas za eradykowaną.

Dlaczego ta szczepionka była taka ważna? Oczywiście, dlatego, że uratowała mnóstwo ludzkich istnień. Pośrednio przyczyniła się ona również do ogólnego postępu w medycynie – brytyjski lekarz udowodnił, że w ogóle można stworzyć coś takiego, jak szczepionka, która wcześniej przecież w ogóle nie była znana.

Recent Articles

© 2022 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.