Na czym polegają badania kliniczne szczepionek?

Od pozytywnej oceny badań klinicznych zależy dopuszczenie szczepionek do obrotu. Z tego powodu badania te muszą być przeprowadzone niezwykle starannie. Niekiedy trwają one nawet kilka lat. W przypadku szczepionek badania kliniczne podzielone są na trzy etapy. Badania kliniczne odbywają się na ludziach.

Ochotnikom zapewniane są optymalne warunki. W pierwszym etapie badań uczestniczy niewielka grupa, najczęściej 10-100 osób. W ten sposób istnieje możliwość wykrycia najczęstszych niepożądanych skutków. Dawki są w tym przypadku bardzo ograniczone. Czas potrzebny na wystąpienie potencjalnych skutków ubocznych zależy od postaci konkretnej szczepionki.

Najczęściej wynosi on od kilku dni do nawet kilku tygodni. Po określonym czasie pobierana jest krew. Na jej podstawie oceniana jest skuteczność immunologiczna. W drugim etapie uczestniczy większa liczba osób. W tym etapie oceniane jest ogólne bezpieczeństwo stosowania szczepionek.

Najczęściej sprawdzane są miejscowe skutki uboczne, takie jak zaczerwienienie czy opuchlizna. Zazwyczaj stosuje się większe dawki konkretnej szczepionki. Głównym celem badań trzeciej fazy jest uzyskanie kolejnych informacji na temat skuteczności szczepionki. W tym przypadku w badaniu uczestniczy nawet kilkaset tysięcy osób. Dzięki temu można zaobserwować rzadsze skutki uboczne.

Nawet po dopuszczeniu szczepionek do obrotu, są one w dalszym ciągu sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa. W szczególności dotyczy to możliwości wystąpienia rzadkich działań niepożądanych.

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.