Jak szczepionki zrewolucjonizowały medycynę?

W XXI wieku w krajach takich jak Polska i bogatszych od niej powszechne szczepienia są czymś normalnym. U nas mamy nawet do czynienia z obowiązkowymi szczepieniami, które dotyczą dzieci, młodzieży do lat 19 i kilka grup społecznych, takich jak chociażby studenci medycyny. Oczywiście, każdy rozsądnie myślący człowiek korzysta z takich udogodnień, chociaż już nie zawsze docenia ich wartość.

Przywykliśmy do tego i nawet nie myślimy, że jeszcze wcale nie tak dawno szczepionki w ogóle były rzadkością, nie mówiąc już o ich dostępności. Po raz pierwszy szczepionkę wymyślono w 1796 roku, czyli naprawdę późno, jeśli weźmie się pod uwagę to, że o medycynie jako nauce mówi się już od czasów starożytności. Wspomniany rok z pewnością był przełomowy, chociaż jeszcze szmat czasu trzeba było czekać na kolejne środki zapobiegające chorobom.

Był to jednak dowód na to, że można w ogóle takie środki wytworzyć, no bo przecież wcześniej walka z zarazkami zaczynała się dopiero w momencie, w którym zaatakowały one ludzki organizm. Bez wątpienia, szczepionki wpłynęły na zwiększenie się średniej długości życia w społeczeństwach. Od ich wynalezienia przestały bowiem występować epidemie takich chorób, jak chociażby dżuma czy ospa prawdziwa, a przypomnijmy, że te za każdym razem zabierały ze sobą tysiące, a nawet miliony ofiar.

Oczywiście, w dzisiejszych czasach mamy również do dyspozycji szczepionki na choroby nie będące śmiertelnymi i tak naprawdę mało groźne. Ciekawe, czy w przyszłości uda nam się znaleźć skuteczne środki na raka czy też AIDS.

Recent Articles

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.