Czym zajmuje się wakcynologia?

Wakcynologia jest stosunkowo młodą dziedziną nauk medycznych. Podstawowym zagadnieniem są szczepionki, a także oddziaływanie ich na organizm.

Pierwszą szczepionką była ta, którą opracował lekarz Edward Jenner. Zaobserwował on, że kobiety, które zajmowały się dojeniem krów, często chorowały na ospę bydlęcą. Choroba ta miała łagodny przebieg, jednak dzięki temu praktycznie zapobiegała rozwojowi ospy prawdziwej, która w tamtych czasach była uznawana za śmiertelną. Swoje spostrzeżenie zapragnął sprawdzić poprzez eksperymenty, w trakcie których do organizmu pewnego chłopca, wprowadził zarazki, które spowodowały rozwój ospy bydlęcej. Chłopiec ten nigdy nie zachorował na ospę prawdziwą. Długo jednaj obserwacje te traktowano bardzo sceptycznie.

Prawdziwy rozwój wakcynologii rozpoczął się dopiero w XX wieku. Wówczas było także najwięcej odkryć dotyczących chorób zakaźnych oraz wywołujących je czynników. Poznano m.in. rozprzestrzenianie się patogenów oraz drogi zarażenia poszczególnych osób.

Postępy w dziedzinie biotechnologii, umożliwiło opracowanie formuł poszczególnych szczepionek. Praca nad jedną trwa jednak wiele lat. Na ten okres składa się m.in. określenie składu szczepionki, badania kliniczne, a następnie procedury formalne związane z rejestracją szczepionki. Wakcynologia jest zatem nauką, która rozwija się niezwykle szybko. Cały czas trwają badania nad nowymi szczepionkami bądź modyfikacje dostępnych już szczepionek. Dzięki temu jest możliwość zaszczepienia się na wiele, groźnych chorób, takich jak WZW B czy grypa.

Recent Articles

Zostaw komentarz

© 2021 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.