Cieszmy się ze szczepionek!

Zapewne wielu z nas pamięta szczepienia z dzieciństwa. Niektóre z nich były dość bolesne, przynajmniej z perspektywy małego dziecka, a część pozostawiła również na naszych ramionach brzydkie znamiona.

Nie ma jednak wątpliwości, że warto było poddać się tego typu zabiegom. Ryzyko związane z możliwością zachorowania na niektóre z tych schorzeń po prostu nie jest warte podejmowania, a trochę cierpienia i niewielkie blizny to nic w porównaniu z tym, co naszemu organizmowi mogłyby zrobić zarazki.

Powinniśmy się więc cieszyć, że żyjemy w czasach, w których szczepienia są nie tylko możliwe, ale również powszechne, w dużej mierze obowiązkowe, no i darmowe. Pamiętajmy o tym, że przez wieki ludzie musieli sobie radzić bez jakichkolwiek szczepionek.

Po raz pierwszy szczepionkę wynaleziono ponad dwieście lat temu, czyli, biorąc pod uwagę całą historię medyny, stosunkowo niedawno. Był to ważny krok dla lekarzy i naukowców, ponieważ umocnili się oni w przekonaniu, że choroby można nie tylko leczyć, ale istnieje również możliwość zapobiegania im.

Na przestrzeni wieków szczepionki pomogły nam uniknąć wielu groźnych epidemii i zdaje się, że nadal się do tego przyczyniają. Nieprzypadkowo przecież jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją obecnie lekarze i naukowcy, jest wynalezienie szczepionek na raka i na AIDS.

Niestety, nie jest wcale powiedziane, że tak się w końcu stanie, ale z pewnością nie zwalnia nas to z obowiązku szukania skutecznych metod walki z tymi strasznymi chorobami.

Recent Articles

© 2024 Wakcynologia. Wszystkie prawa zastrzeżone.